Egzamin z Języka Polskiego

Z głębokim żalem i smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci prof. dr. hab. Władysława Miodunki, wybitnego językoznawcy, filologa, autora licznych publikacji naukowych i jednego z pionierów glottodydaktyki polonistycznej.

Profesor Miodunka odegrał kluczową rolę w powstaniu polskiego systemu certyfikacyjnego języka polskiego jako obcego; przez wiele lat pełnił funkcję pierwszego przewodniczącego Państwowej Komisji ds. Poświadczania Znajomości Języka Polskiego jako Obcego.

Był wybitnym uczonym, który swoją karierę naukową, w dużej mierze związał z Uniwersytetem Jagiellońskim m.in. będąc kierownikiem Katedry Języka Polskiego jako Obcego w Centrum Języka i Kultury Polskiej w Świecie oraz Katedry Ameryki Łacińskiej w Instytucie Studiów Regionalnych. Jego prace badawcze skupiały się przede wszystkim na językoznawstwie polonistycznym i językoznawstwie stosowanym do nauczania języków obcych, a także na studiach etnicznych i zagadnieniach bilingwizmu. Był autorem kilku monografii i podręczników oraz serii Cześć, jak się masz?.

Był twórcą Zakładu Językoznawstwa Stosowanego i kierował nim do 1980 r. W latach 2001-2002 Sprawował funkcję prodziekana na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ. W 2002 r. został prorektorem UJ ds. polityki kadrowej i finansowej. W latach 1984-1988 był członkiem prezydium Komitetu Badań Polonii PAN. Sprawował także funkcję prezesa Stowarzyszenia „Bristol” Polskich i Zagranicznych Nauczycieli Kultury Polskiej i Języka Polskiego jako Obcego oraz reprezentował Polskę w pracach Association of Language Testers in Europe.

Podczas swojej pracy naukowej prowadził wykłady m.in. na takich uczelniach jak Wayne State University w Detroit, Uniwersytet Stanforda, Universidade Federal do Paraná w Kurytybie oraz Uniwersytecie Łomonosowa w Moskwie.

Prof. Władysław Miodunka był także laureatem nagród Ministra Edukacji Narodowej i rektora UJ.
Całkiem niedawno, 5 kwietnia 2024 r., Pan Profesor był jednym z naszych najważniejszych gości konferencji z okazji 20-lecia państwowego systemu poświadczania znajomości języka polskiego jako obcego.

Rodzinie i Bliskim składamy wyrazy współczucia.

Państwowa Komisja ds. Poświadczania Znajomości Języka Polskiego jako Obcego
Zespół Certyfikacji Języka Polskiego NAWA

 

Terminy Egzaminów

Ośrodki egzaminacyjne

Komunikaty

O Nas

O nas

Pierwsze państwowe egzaminy certyfikatowe z języka polskiego jako obcego odbyły się w 2004 roku. To wydarzenie wielkiej wagi dla promocji języka polskiego było ukoronowaniem wieloletniej pracy zespołu specjalistów – przedstawicieli ośrodków akademickich zajmujących się kształceniem obcokrajowców w Polsce.

Ogólne ramy urzędowego poświadczania znajomości języka polskiego i wydawania certyfikatów określała wówczas ustawa z 11 kwietnia 2003 r. (Ustawa o zmianie ustawy o języku polskim – Dziennik Ustaw RP nr 73 z 30 kwietnia 2003 r.). Dwa szczegółowe przepisy (Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 15 października 2003 r. w sprawie Państwowej Komisji Poświadczania Znajomości Języka Polskiego jako Obcego oraz w sprawie egzaminów języka polskiego jako obcego – Dziennik Ustaw RP nr 191 z 12 listopada 2003 r.) do tej ustawy wydane w tym samym roku określały zadania i regulamin działania Państwowej Komisji Poświadczania Znajomości Języka Polskiego jako Obcego i państwowych komisji egzaminacyjnych oraz szczegółowe warunki przeprowadzania egzaminu i wydawania poświadczeń zwanych certyfikatami znajomości języka polskiego, a także standardy wymagań dla poszczególnych poziomów zaawansowania. Wymienione akty prawne były przez 11 lat (2004-2015) podstawą przeprowadzania egzaminów dla dorosłych na trzech poziomach zaawansowania: B1, B2 i C2. W tym okresie do egzaminu z języka polskiego przystąpiło 10 029 osób.

W 2015 r. rozpoczęto reformę systemu. Podstawowymi aktami prawnymi, na których opiera się obecny system jest ustawa o języku polskim (zob. poniżej) oraz dwa rozporządzenia regulujące funkcjonowanie Państwowej Komisji do spraw Poświadczania Znajomości Języka Polskiego jako Obcego (zob. poniżej) oraz zasady organizacji egzaminów (zob. poniżej). Przywołane akty prawne przewidują przeprowadzanie egzaminów na 6 poziomach zaawansowania językowego: A1 – C2 w grupie dostosowanej do potrzeb dorosłych oraz A1 – B2 w grupie dostosowanej do potrzeb dzieci i młodzieży. Rozporządzenie o egzaminach określa również zasady wydawania certyfikatów bez zdawania egzaminu, o które wnioskować mogą absolwenci polskich szkół ponadgimnazjalnych, średnich oraz wyższych.

Ustawa o języku polskim z 12 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy o języku polskim

Rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z 11 grudnia 2015 r. w sprawie
Państwowej Komisji do Spraw Poświadczania Znajomości Języka polskiego jako Obcego

Rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z 26 lutego 2016 r. w sprawie egzaminów z języka polskiego

Skip to content